Teatr Aktualności

RECITAL 55 w TEATRZE N

28.05. 2018 r. w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych – Teatrze N, na gościnnej scenie Teatru Ateneum w Warszawie odbył się kolejny Recital. Pierwszym bohaterem wieczoru była Grupa Teatralna ON, funkcjonująca w ramach Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „NIE TYLKO…” Goście odebrali wspaniale swój spektakl pt.: „Czechow opowiada….”, Była to sztuka oparta na tekstach A. Czechowa – monolog „O szkodliwości palenia tytoniu”, jednoaktówka „Oświadczyny” oraz opowiadanie „Końskie nazwisko”. Grupa była rewelacyjna! Drugim wykonawcą wydarzenia była Pani Alicja Pędowska – wolontariuszka w naszej Fundacji. To przyszła Pani nauczycielka. Zaśpiewała piosenki z repertuarów: H. Frąckowiak, E. Górniak, Eleni i U. Sipińskiej. Podczas rozmowy przy stoliku powiedziała publiczności: „W przyszłości chciałabym pracować z dziećmi i połączyć pracę ze swoją pasją, jaką jest muzyka”. Głos ma piękny, więc życzymy Jej aby zdobywała największe sukcesy scenach w kraju i poza nim!

„Projekt współfinansowany ze środków PFRON w ramach Umowy nr ZZB/000471/BF/D o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych”

RECITAL 54

23.02.2018 o godzinie 18.00 Ogólnopolski Teatr Niepełnosprawnych – Teatr N rozpoczął sezon teatralny nowym recitalem. Jak zazwyczaj w programie Teatru Ateneum w Warszawie na „Scenie na Dole” wystąpiło dwóch bohaterów. Pierwszym był Pan Piotr Cieślak, który zagrał utwory klasyczne na pianinie, z towarzyszeniem muzyków grających na akordeonie, saksofonie i puzonie. Jako drugi w kolejności bohater swoje umiejętności przedstawiła Grupa Teatralna „Wielkie Jajo” – „dziecko”. Grupa podlega organizacyjnie Stowarzyszeniu K 40 przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pruszkowie, a prowadzona jest pod kierunkiem Pani Karoliny Skrzyńskiej. Było ciekawie. To był bardzo udany wieczór!

„Projekt współfinansowany ze środków PFRON w ramach Umowy nr ZZB/000471/BF/D o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych”.

RECITAL 53

W dniu 30.03.2017 roku Ogólnopolski Teatr Niepełnosprawnych ponownie otworzył swoją kurtynę. Tym razem bohaterami na gościnnej Scenie 61 w Teatrze Ateneum były dwie grupy. Jako pierwszy wystąpił Zespół wokalny „PAUZA… RAZ, DWA, TRZY”, rozwijający się od 1992 roku w Zespole Szkół Specjalnych nr 101 przy ul. Karolkowej w Warszawie. Założyciele oraz prowadzący Zespół, Panowie Krzysztof MIŁOSZ (autor muzyki) i Stefan PODMOKŁY, postawili na repertuar Zespołu wykonywany „na żywo” przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego, do tekstów poetów polskich: ks. Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Drugim bohaterem wieczoru była Grupa Teatralna prowadzona przez Panią Ewę MACHNIO. W skład grupy wchodzą beneficjenci Ośrodka Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością „Partnerzy”. Przedstawiony przez nich spektakl pod tytułem „W podróż”, jest ich spektaklem autorskim, którego inspiracją są marzenia, przyroda, bolączki codzienności oraz wszystko, co wzbudza emocje człowieka, a aktorzy absolutnie utożsamiają się ze spektaklem.

Był to bardzo ciekawy i udany wieczór w Teatrze N!

RECITAL 52

R27.03.2017 roku w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych w Warszawie na gościnnej scenie Teatru Ateneum na scenie NA Dole, widzowie podróżowali w ciemności. Teatr ZGODA w swoim spektaklu pod tytułem „Autobus” w reżyserii Pani Agaty SIDOREK, przeniósł publiczność do… Strefy Mroku. Powoli widz stawał się świadkiem prawdziwych życiowych zakrętów. Niewątpliwą zaletą przedstawienia była możliwość dotarcia do każdego odbiorcy, także osób niewidomych i niesłyszących. Brawa, kwiaty oraz uściski były spontanicznym podsumowaniem publiczności. Spektakl bardzo się podobał.

Recital 51

01 grudnia 2016 roku podczas Recitalu w Teatrze Ateneum w ramach Ogólnopolskiego Teatru Niepełnosprawnych w Warszawie publiczność miała okazję podziwiać dwóch bohaterów wieczoru. Pierwszym wykonawcą była grupa teatralna TON, która organizacyjnie podlega Fundacji „Też chcemy być”. Grupa kierowana jest przez aktora Pana Piotra Borutę i zaprezentowała etiudę pt. „Orkiestra”. Drugim wykonawcą był Pan Janusz „Jamanta” Kulesza, muzyk uliczny, poeta tekstów swoich piosenek. To był bardzo udany wieczór muzyczny w Teatrze N. Widzowie ponownie mogli poczuć się zmotywowani do kontynuacji uczestnictwa w różnych formach zajęć dramy proponowanych im w środowisku twórczym.

Recital 50

14 maja 2015 roku w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych na gościnnej scenie Teatru Ateneum w Warszawie odbył się kolejny, już 50-ty recital. Muzyk, członek naszej Orkiestry Pan Piotr Cieślak, zagrał na pianinie kilka utworów J.S. Bacha, F. Chopina, L. van Beethovena, F. Schuberta, J. Brahmsa, G. Rodriqueza oraz J. Petersburskiego. Oczywiście bisował! Następnie Grupa Integracyjnego Studia Pantomimy rozwijająca skrzydła przy naszej Fundacji, wystawiła bajkę „Śpiąca królewna” do muzyki Czterech Nocnych Serenad W.A. Mozarta. Po raz kolejny aktorzy Studia dali dowód, że warto pracować nad sobą, ponieważ widzowie nie szczędzili im słów podziwu i uznania za ich wysoki poziom artystyczny!

Recital 49

31 marca 2015 r. w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych – TEATR N w Warszawie odbył się już 49 Recital. Jego pierwszym bohaterem była grupa uczestników Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, która działa pod nazwą TEATR NIEZWYKŁY. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną bawią się w aktorstwo od roku 2001, a od 2002 roku grupę prowadzi Pani Irena Olecka. To już 18-tą premierę mają za sobą, a w Teatrze N wystawili „Poemat sentymentalny, opowiadający o kłopotach sercowych Piotra Płaksina oraz „Reżysera” Juliana Tuwima. Ich fenomen polega na tym, że są niezwykle pogodnymi ludźmi i przekonywującymi aktorami. Brawo! Prowadząca Recital Pani Hanna Szczepańska-Ploch podkreśliła te cechy Grupy, ponieważ tak mało mówi się dzisiaj o niezwykłości wokół nas. Drugim bohaterem wieczoru była Pani Barbara Osmólska. W naszej Fundacji jest Wolontariuszem, ale dzisiaj poznaliśmy Ją od innej strony. Przygotowała dla widzów repertuar operetkowy, na który składały się utwory z różnych musicali. Richard Rodgers, Harold Arlen, Andrew Lloyd Weber oraz Frederick Loewe, to kompozytorzy, którzy skradli serce Pani Basi. A słysząc ogromne brawa publiczności zebranej tłumnie na widowni, wybrańcy muzyczni byliby z p. Basi zadowoleni.

Recital 48

Ostatni – w tym sezonie artystycznym 2013/2014 – Recital w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych (Teatrze N) odbył się 10.06.2014, jak zawsze, na gościnnej scenie Teatru Ateneum im. S. Jaracza w Warszawie. I jak to od 12 lat przy Recitalach bywa, publiczność podziwiała dwóch bohaterów. Jako pierwszy wystąpił Pan Piotr Cieślak – fortepian. Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach i Luis Claude Deke, to kompozytorzy bliscy sercu pana Piotra, którzy od dziesiątego roku życia wpłynęli na rozwój Jego osobowości. Ponieważ zadania muzyczne, jak wszystko, co robi w życiu, wypełnił z sercem i wielkim zaangażowaniem, brawa na widowni były adekwatne do talentu tego Muzyka. W drugiej części Recitalu Scenę 61 zajęła Grupa TEATRU NIEZWYKŁEGO, pracująca pod skrzydłami Pani Ireny Oleckiej, w ramach warsztatów terapii zajęciowej „Otwarte Drzwi”. Ich przedstawienie składało się z trzech utworów: „Piotr Płaksin”, „Reżyser” i „Rzepka”, opartych na poezji Juliana Tuwima. Prowadząca Recital Pani Hanna Szczepańska-Ploch stwierdziła po przedstawieniu, że określenie „niezwykły, w pełni pasuje do tej Grupy. Teatr Niezwykły, bowiem pokazał nam, że mają talent aktorski i świetnie się przy tym bawią. Brawo!

Recital 47

30 kwietnia 2014 roku w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych – Teatrze N odbył się kolejny recital – 47. Na scenie do okrągłego stolika prof. Leszek Ploch zaprosił Pania dr Agnieszkę Kłoskowską-Dudzińską – Z-cę Prezesa Zarządu ds. Programowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie oraz aktora filmowego i teatralnego, podróżnika Pana Tadeusza Chudeckiego. Tak ciekawie oboje opowiadali o swoich planach, podróżach, stosunku do ludzi i ich podejściu do sztuki osób z niepełnosprawnością, że Talk-Show wydłużył się w czasie aniżeli zazwyczaj. „Naprawdę chce się żyć!” – tak zakończył się Talk-Show! Pierwszym bohaterem Recitalu byli Pani JOANNA BAREJ – wokalistka, na gitarze towarzyszył jej Pan Michał Chęciński. Dawanie siebie innym poprzez muzykę i jej odkrywanie, to nie przejściowy etap, ale coś, co stało się częścią życia Pani Barej. Drugim bohaterem wieczoru było Grupa INTEGRACYJNEGO STUDIA PANTOMIMY, rozwijająca skrzydła przy naszej Fundacji. Żywioł aktorstwa i twórczości Grupy oraz oryginalną choreografię tancerza-choreografa Pani HANNY SZCZEPAŃSKIEJ-PLOCH widzowie oklaskiwali z zachwytem po obejrzeniu sztuki „Śpiąca królewna” do muzyki W.A. Mozarta, wystawionej przez Studio Pantomimy.

Recital 46

W dniu 28.05.2013 bohaterami 46 Recitalu Teatru Niepełnosprawnych byli aktorzy TEATRu T-3. Działającą przy Polskim Związku Niewidomych w Białymstoku grupę ludzi połączyła miłość do teatru. Spektaklem „Jak w przedwojennym kabarecie” w reżyserii i choreografii Pana Piotra Szekowskiego oczarowali widzów na gościnnej scenie Teatru Ateneum w Warszawie. Skecze i piosenki na podstawie tekstów J. Tuwima i M. Hemara opowiedzieli duszą i sercem. Byli po prostu świetni, dlatego po wakacjach odwiedzą nas ponownie w naszym Teatrze N. Temu udanemu wieczorowi niezwykłego blasku dodali jeszcze nasi rozmówcy przy okrągłym stoliku. Gośćmi prof. Leszka Plocha w Talk-Show byli znamienici aktorzy scen polskich Panowie Włodzimierz Matuszczak i Sebastian Cybulski oraz Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej Pan Artur Pozorek. Dyskusja czterech panów dotyczyła krytyki twórczości osób z niepełnosprawnością w obszarze włączania ich do sztuki artystycznej.

Recital 45

Kolejny Recital Ogólnopolskiego Teatru Niepełnosprawnych w Teatrze Ateneum w Warszawie odbył się 24.04.2013. Jego wykonawcami byli: Pani Anna BALSAM z Teatru NOK z Nadarzyna oraz Pan Marcin SZWED. Ta dwuosobowa obsada miniatury teatralnej A.R. Gurneya „Problem” przykuła uwagę widzów treścią i interesującą grą aktorów. Zespół Wokalno-Muzyczny „PASJA”, w którego skład wchodzą: Maksymilian Chlewiński, Dominik Strzelec, Marcin Cęszczyk, Oskar Słodkowski, Mateusz Orszulak i Damian Osiewak wystąpił w Teatrze N po raz kolejny. Pod kierunkiem Pani mgr S. Politowskiej, pracują pod skrzydłami naszej Fundacji. Ci ambitni, młodzi ludzie, którzy zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i zagranicznym osiągnęli bardzo wysokie notowania, ponownie podbili serca publiczności. Gościem specjalnym Prof. Leszka PLOCHA w Talk-Show był Pan Janusz KOSTYNOWICZ – doradca Prezydenta m. ST. Warszawy ds. społecznych.

Recital 44

15.03.2013 odbył się kolejny Recital Ogólnopolskiego Teatru Niepełnosprawnych – TEATRU N na deskach gościnnego Teatru Ateneum w Warszawie. Jego bohaterami byli Pani Joanna BAREJ, której wokal na długo pozostanie w pamięci widzów. Jak zawsze wysoki poziom wykonawców i ciekawą choreografię zaproponowało INTEGRACYJNE STUDIO PANTOMIMY działające przy naszej Fundacji. Niepełnosprawni artyści wcielili się w bohaterów „Śpiącej królewny” do muzyki W.A. Mozarta, w choreografii Hanny Szczepańskiej-Ploch. Gośćmi Prof. Leszka Plocha – reżysera i prowadzącego Recital byli Pani Urszula BOGOBOWICZ – Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego „Amicus” oraz Pan Iwo ORŁOWSKI – tenor scen muzycznych.

Recital 43

23.11.2012 bohaterami Recitalu w Teatrze N byli Piotr Cieślak – fortepian i Marta Lisztwan – Flet oraz Rafał Pope – Wokal i Flet. Panu Rafałowi ruchowo towarzyszyła Grupa Integracyjnego Studia Pantomimy, skupiona przy naszej Fundacji. Pan P. Cieślak od 10 roku życia czytał nuty i już wówczas bezbłędnie odtwarzał złożone akordy muzyczne. Można o nim powiedzieć: wszechstronny Muzyk, który w Orkiestrze „Mazowiacy’ gra nie tylko na pianinie, ale również na metalofonie, ksylofonie oraz instrumentach perkusyjnych. Pani M. Lisztwan to dyplomowany technik-handlowiec z tytułem licencjata, w zakresie administracji publicznej. Praca nad sobą i miłość do muzyki, gra na flecie poprzecznym oraz fortepianie związała ją z orkiestrą „Mazowiacy”. Jest niezwykle lubianą i podziwianą wśród członków Orkiestry oraz rodziców osób dotkniętych niepełnosprawnością. Niezwykle szczery i otwarty do ludzi Pan Pope swoją przyszłość zawodową wiąże z technikami realizacji dźwięku. Doskonale śpiewa i gra na flecie poprzecznym (ukończył szkolę muzyczną I i II stopnia w klasie Pani Prof. H. Szablewskiej). Odbywa liczne tournee za granicą, dając dowód na to, że osoba niewidoma może być w swoim kunszcie wielka.
Talk-Show przed występem bohaterów wypełniły rozmową dwie Panie: Prof. dr hab. Anna Firkowska-Mankiewicz z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz aktorka teatralna i filmowa Pani Halina Chrobak. Reżyser i Prowadzący Recital Prof. dr hab. Leszek Ploch poruszył w rozmowie z Paniami problem potrzeby edukacji artystycznej w kontekście włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną w perspektywie szans udziału w pozbawionym barier życiu artystycznym.

RECITAL 42

TEATR N rozwijający skrzydła na gościnnej scenie przy Teatrze Ateneum w Warszawie obchodzi w roku 2012 swoje 10-LECIE. Zaprasza do siebie artystów z całej Polski, tak jak to zaplanowali 10-lat temu jego pomysłodawca i założyciel Prof. dr hab. Leszek Ploch oraz ówczesny dyrektor artystyczny Teatru Ateneum, nieżyjący już aktor Gustaw Holoubek.

26 października 2012 o godz. 18.00 na Scenie 61 znowu zabłysły reflektory w Teatrze N. W Talk-Show, gościła Dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk, pracownik dydaktyczny Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Pani Karolina Nolbrzak – aktorka telewizyjna i teatralna, współpracująca z Teatrem Collegium Nobilium w Warszawie. Goście dyskutowali na temat wartości języka w sztuce teatralnej oraz możliwości wykorzystania go w komunikacji aktorów na scenie.

Pierwszym bohaterem wieczoru był Janusz „JAMANTA” Kulesza. Technik-kucharz i student Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, który większość swojego czasu spędza na ulicach kreując i rozwijając swoje uzdolnienia wokalno-muzyczne. Drugim bohaterem wieczoru była grupa Integracyjnego Studia Pantomimy rozwijająca skrzydła przy Fundacji. Grupa zaprezentowała widzom bajkę do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Cztery „Nocne Serenady” mistrza Mozarta stały się inspiracją w choreografii Hanny Szczepańskiej –Ploch do bajki „Śpiąca królewna”. Poprzez ruch, działanie, wyraz, kreacje przestrzenne i dynamiczne, żywioł aktorstwa oraz wysublimowaną twórczość – wykonawcom z niepełnosprawnością udało się pantomimicznie pokazać rzecz naprawdę wielką i niezwykłą.

RECITAL 41

09.05.2012 bohaterem Recitalu w Ogólnopolskim Teatrze Osób Niepełnosprawnych byli uczniowie oraz chór Szkoły Muzycznej w Laskach k/Warszawy. Przegląd umiejętności oraz działalności artystycznej uczniów z wadą wzroku był niezwykle udany, a zarazem pouczający dla widowni. Zebrani dali temu wyraz w niekończących się oklaskach i bisach.

RECITAL 40

Niezapomnianych wrażeń i emocji ponownie dostarczył widzom Ogólnopolski Teatr Niepełnosprawnych 16.03.2012. Jak statut Teatru zakłada, bohaterami wieczoru były osoby niepełnosprawne artystycznie uzdolnione. Serca publiczności skradła w tym dniu absolwentka wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego Pani Joanna ZDOBYLAK, wykonując piosenki bliskie Jej sercu. Preferuje piosenkę aktorską, poetycką, rozrywkową. Pani Joanna jest osobą o nostalgicznym charakterze. Jej interpretacja utworów silnym i aksamitnym głosem powodowała, iż występ miał oryginalny charakter. Drugim wykonawcą tego wieczoru była grupa PANTO-TEATR z Warszawy, rozwijająca się pod skrzydłami Pani Marty WŁOSEK. Podczas recitalu Grupa zaprezentowała publiczności śmieszną sztuką, w której nie zabrakło rodziny królewskiej i clownów. Brawo dla aktorów niepełnosprawnych intelektualnie za ich efekt końcowy pracy i grę aktorską!

Do udziału w dyskusji w Talk-Show reżyser i prowadzący dr Leszek PLOCH zaprosił tego wieczoru dwie niezwykłe osoby, których dorobek artystyczny, pomimo młodego wieku jest imponujący. Dr sztuk muzycznych Pani Joanna KAWALLA oraz aktor i scenarzysta Pan Marcin KWAŚNY. Pani Kawalla i Pan Kwaśny gorąco popierają twórczość i występy osób niepełnosprawnych, ich artyzm w życiu społecznym. To ludzie budują bariery – „ tylko mali ludzie stwarzają problemy” – zakończyła pięknie rozmowę dr Kawalla.

Recital 39

26.01.2012 Teatr N zaprosił na recital piosenkarkę Panią Grażynę Łapińską, która śpiewała poezje. Jej twórczość artystyczna, jako własny świat muzyki i poezji, to uświadomiony pretekst na drodze dialogu, poszukiwań i zaspokojenia pragnień szlachetnego obcowania z ludźmi, przeżywania wspólnych radości uniesień bez barier. W konsekwentnym uporze dążenia do osiągnięcia progu upragnionego raju, Pani Grażyna z przekonaniem wypatruje zdrowej akceptacji i wolności prawa do realizacji spełnienia się, jako piosenkarka.

W dalszej części wieczoru zaprezentowała się Grupa teatralna „CZAPLAK” z Ośrodka Psychoprofilaktyki Rodzinnej w Otwocku, pod kierunkiem Pani Krystyny MOTYKI. W przedstawieniu „Nałogi, Dramaty” młodzi ludzie opowiedzieli o emocjach, poczuciu osamotnienia, szukania bezpieczeństwa i zrozumienia. Jako, że Grupa stanowi propozycję atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego, poruszają różne wątki życia rodzinnego – tym razem dokonano tu spojrzenia z punktu widzenia odbioru dziecka.

Recital 38

29.11.2011 w Teatrze N po raz ostatni już w tym roku kalendarzowym zabłysły światła na recitalowym wieczorze. Pierwszym z bohaterów była wokalistka Zuzanna OSUCHOWSKA, drugim Integracyjny Zespół Pieśni i Tańca „Mazowiacy”. Pani Zuzanna to absolwentka Gimnazjum dla Niewidomych w Laskach, której szalenie ambitny repertuar i czar głosu pozwolił widzom zapamiętać Ją jako osobę twórczo kreatywną i silną wewnętrznie. Podstawową misją Zespołu „Mazowiacy” jest urzeczywistnianie czynnego procesu włączania artystycznego osób z niepełnosprawnością w ich czasie wolnym do publicznego życia kultury i sztuki poprzez muzykę, taniec, śpiew, pantomimę i teatr. Sekcja taneczna Zespołu „Mazowiacy” przedstawiła tym razem fragment spektaklu „Ojczyzna” w choreografii Hanny Szczepańskiej-Ploch.

Jak to zwykle przy recitalach bywa, tego wieczoru dyskusję przy okrągłym stoliku z reżyserem i prowadzącym dr Leszkiem PLOCH podjęły dwie Panie. Pani Prof. Maria ŁOPATKOWA – działacz oświatowy, rzecznik i obrońca Praw dziecka w Polsce, senator „od dzieci”, twórczyni pedagogiki serca – współczesnego nurtu mającego na celu rozwijanie u dziecka uczuć wyższych, zwłaszcza zdolności do kochania. Autorka wielu książek o prawnej ochronie więzi uczuciowej dziecka i wychowywaniu bez bicia. Aktorka Hanna BIENIUSZEWICZ znana Warszawiakom z kreacji aktorskich w Teatrze Rozmaitości oraz licznych serialach, wraz z Prof. Łopatkową dyskutowały wokół problemu co należy czynić, aby pedagogika serca nie utraciła w swoim wymiarze na swojej skuteczności i aktualności.

Kolejny ciekawy wieczór upłynął bardzo szybko. Oby równie szybko płynął czas do następnego recitalu, ale już w 2012 roku.

RECITAL 37

Mocny głos, umiejętnie dobrany repertuar i cała osobowość wokalisty Pana Marcina TYTKO z Krakowa – absolwenta krakowskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej – urzekły widzów na Recitalu w TEATRZE N w dniu 26.10.2011 roku. Drugim bohaterem wieczoru było Integracyjne Studio Pantomimy działające od 2007 roku przy Fundacji KKAON. W mini-przedstawieniu „Lekcja” w choreografii Hanny SZCZEPAŃSKIEJ-PLOCH, na bazie nowoczesnych rytmów muzyki, aktorzy pantomimy wyrażali szeroką gamę ludzkich charakterów.

Do udziału w Talk-Show reżyser i prowadzący dr Leszkiem PLOCH zaprosił tym razem dwie Panie: Prof. dr hab. Jadwiga BIŃCZYCKA oraz aktorkę filmową Marię GŁADKOWSKĄ. Dyskusja przy okrągłym stoliku dotyczyła udziału osób niepełnosprawnych w życiu artystycznym, jak też ich traktowania bez taryfy ulgowej.

RECITAL 36

31.05.2011 w Teatrze N widzowie oklaskiwali kolejny Recital w reżyserii dr Leszka Ploch. Bohaterami tego wieczoru byli pisarz Pan Bolesław BRYŃSKI i wokalistka Pani Izabela FABISIAK. W przepięknie wykonane piosenki Pani Izabeli ruchem wcieliło się Integracyjne Studio Pantomimy.

Gośćmi Talk-Show byli prof. dr hab. Hanna ŻURAW i aktor Piotr BORUTA.

Jesteśmy przekonani, ze piękny wieczór dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń i cennych refleksji.

RECITAL 35

30 marca 2011 roku recital poświęcony był dwójce wspaniałych artystów: 31-letniemu Tomaszowi Rudnickiemu z Warszawy – recytacja oraz 27-letniemu Mariuszowi Trzeciakowi z Wrocławia – śpiew solowy.

Występ bohaterów był poprzedzony Talk-Show. Tego dnia reżyser i prowadzący Dr Leszek Ploch zaprosił do rozmowy przy okrągłym stoliku przeuroczą aktorkę scen polskich Panią Marię Widawską oraz Pana Marka Książka, Przewodniczącego Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych dla województwa mazowieckiego. W dyskusji L. Ploch podkreślił, że „…każdy ma prawo do rozwoju zdolności własnych i dyspozycji twórczych, nie każdy jednak ma w tym zakresie identyczne warunki…”. Zaproszeni goście szeroko rozwinęli zaproponowaną myśl prowadzącego. Pani Widawska jako honorowy Ambasador dzieci chorych na nowotwory mózgu i Pan Książek, który również raz w miesiącu prowadzi w „Radiu dla Ciebie” program o problemach osób niepełnosprawnych wysunęli między innymi następujące wnioski: warto i trzeba mówić, działać i walczyć na rzecz artystów z niepełnosprawnością. Ich udział w aktywności twórczej „jest zadaniem ważnym, celowym i humanitarnym” – zakończył L. Ploch.

30 marca 2011 roku recital poświęcony był dwójce wspaniałych artystów: 31-letniemu Tomaszowi Rudnickiemu z Warszawy – recytacja oraz 27-letniemu Mariuszowi Trzeciakowi z Wrocławia – śpiew solowy.

Występ bohaterów był poprzedzony Talk-Show. Tego dnia reżyser i prowadzący Dr Leszek Ploch zaprosił do rozmowy przy okrągłym stoliku przeuroczą aktorkę scen polskich Panią Marię Widawską oraz Pana Marka Książka, Przewodniczącego Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych dla województwa mazowieckiego. W dyskusji L. Ploch podkreślił, że „…każdy ma prawo do rozwoju zdolności własnych i dyspozycji twórczych, nie każdy jednak ma w tym zakresie identyczne warunki…”. Zaproszeni goście szeroko rozwinęli zaproponowaną myśl prowadzącego. Pani Widawska jako honorowy Ambasador dzieci chorych na nowotwory mózgu i Pan Książek, który również raz w miesiącu prowadzi w „Radiu dla Ciebie” program o problemach osób niepełnosprawnych wysunęli między innymi następujące wnioski: warto i trzeba mówić, działać i walczyć na rzecz artystów z niepełnosprawnością. Ich udział w aktywności twórczej „jest zadaniem ważnym, celowym i humanitarnym” – zakończył L. Ploch.

RECITAL 34

24.03.2011 w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych zaprezentowała się działająca od 2006 roku Grupa teatralna ZGODA. Artyści przedstawili spektakl pt. „Po drugiej stronie”, który wyreżyserowała mgr Agata Adamek. Na treść spektaklu składały się absurdalne i niesamowite historie, nad którymi dorośli aktorzy-amatorzy z niepełnosprawnością pracowali w Bemowskim Domu Kultury. Spotykają się dwa razy w tygodniu i postanowili swój występ wzbogacić o elementy symboliki, która od dawna drzemała w ich świadomości. Wspólnie tworzą swój własny teatr, który ma być sztuką, nie terapią. Chcą przekazać widzom to, co czują. Muzykę do spektaklu opracował Pan Zbyszek Gozdecki. Grupa teatralna ZGODA w ramach współpracy prowadzi prezentacje spektakli i wspólnych warsztatów dyskusyjnych ze studentami studiów dziennych oraz podyplomowych Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Dyskusja po przedstawieniu wzbudziła emocje. Znaleźli się zwolennicy i krytycy tego rodzaju przedsięwzięcia. Aktorzy odpowiadali również na pytania widzów. W myśl maksymy „tak długo, jak świat istnieje utwierdza się przekonanie, że jeżeli mówi się o czymś dobrze lub źle”, to znaczy, że warto zadać sobie trud i pracować.

RECITAL 33

W TEATRZE N nowy sezon artystyczny 05.11.2010 otworzyli Anna ROSA – wokalistka i Grupa Taneczno-Cyrkowa „CIRKUS” pod kierunkiem Anny ADAMCZYK. Gośćmi w Talk-Show prowadzonego przez dr Leszka PLOCH – założyciela Teatru N i reżysera Recitalu byli Pani Małgorzata ZAWADZKA reprezentująca Wojewódzkie Centrum Pomocy Rodzinie oraz Pan Tadeusz ROSS – aktor.

RECITAL 32

18 maja 2010 roku w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych – Teatrze N odbyło się kolejne i ostatnie już w tym sezonie artystycznym niezwykłe wydarzenie. Założyciel Teatru N i reżyser przedsięwzięcia dr Leszek PLOCH zaprosił do dyskusji przy okrągłym stoliku aktorkę scen polskich Panią Halinę ROWICKĄ oraz Posła RP Pana Marka PLURĘ.
Bohaterem tego wieczoru była grupa teatralna „KRZESIWO”, działająca w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących w Warszawie. Opiekunem grupy „Krzesiwo”, reżyserem i scenarzystą jest Pan Ryszard POLASZEK. Widzowie z aplauzem przyjęli sztukę teatralną pt. „TO TYLKO TEATR”.

RECITAL 31

W jubileuszowym roku obchodów 200-setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina również Ogólnopolski Teatr Niepełnosprawnych promował muzykę tego światowej sławy kompozytora. 25 marca 2010 roku na deskach Teatru Ateneum Integracyjne Studio Pantomimy przedstawiło wydarzenie muzyczne p.t. „ZAKAZANA MIŁOŚĆ”. Muzyka Chopina w jazzowej improwizacji z grą pantomimiczną aktorów, w choreografii Hanny Szczepańskiej-Ploch, ukazały widzom całkiem inne piękno muzyki w oryginalnie swoistym stylu i poetyce wielkiego wirtuoza. Niewątpliwą atrakcją Recitalu w tym dniu był występ wokalny niewidomej 16-letniej Agaty ZAKRZEWSKIEJ. Przy okrągłym stoliku dr Leszek Ploch – założyciel Teatru N i reżyser Recitalu – spotkał się z aktorem Jerzym ZELNIKIEM i Rzecznikiem Praw Dziecka Panem Markiem Michalakiem.

RECITAL 30

25.02.2010 r. w ramach programu artystycznego Teatru Osób Niepełnosprawnych jego twórca dr Leszek Ploch zaprosił do dyskusji o problemach osób z niepełnosprawnością kolejnych dwóch gości: wspaniałą polską aktorkę Krystynę Sienkiewicz oraz polityka Partii Demokratycznej Jana Lityńskiego. Bohaterem artystycznym tego wieczoru była Grupa Teatralna Osób Niepełnosprawnych „TON” pod kierunkiem Piotra Boruty. Grupa rozwija się pod skrzydłami Fundacji „HEROSI”.

RECITAL 29

24.11.2009 na Scenie 61 Teatru Ateneum w Warszawie odbył się 29 cykl Recitalu w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych. Jego bohaterami byli: gitarzystka i piosenkarka Katarzyna NOWAK (niewidoma) oraz poruszająca się na wózku Bogumiła Wiktoria SIEDLECKA – autorka zbioru poezji własnych. Do rozmowy przy okrągłym stoliku z Reżyserem dr Leszkiem Ploch zaproszeni zostali Pani Emilia Krakowska – aktorka scen polskich oraz Stanisław Kowalski – Prezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

RECITAL 28

29.10.2009 recital piosenkarek niepełnosprawnych: Agnieszki REJTCZAK i Urszuli RUTKOWSKIEJ rozpoczął nowy sezon teatralny w Ogólnopolskim Teatrze Niepełnosprawnych przy Teatrze Ateneum w Warszawie. Jak zawsze do dyskusji o problemach związanych z twórczością artystyczną osób z niepełnosprawnością przy okrągłym stoliku z reżyserem Recitalu dr Leszkiem Ploch nie zabrakło nadzwyczajnych gości: aktorki Małgorzaty Zajączkowskiej i prof. dr hab. Szymona Kawalli-dyrygenta i kierownika Katedry Wychowania Muzycznego i Literackiego Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

RECITAL 27

03.06.2009 r. ostatni raz już w tym sezonie teatralnym 2008\2009 odbył się kolejny 27 Recital w Teatrze N. Gośćmi reżysera Leszka Ploch w Talk-Show przy okrągłym stoliku byli: Pani Joanna FABISIAK, poseł w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, Prezes Fundacji „Świat na Tak” oraz Pan Andrzej ROSIEWICZ, wokalista, gitarzysta, kompozytor, choreograf. Pan Andrzej zachwycił widownię własnym, krótkim programem artystycznym, wprowadzając wszystkich obecnych jak zawsze w inny świat: śpiewu, tańca i humoru. Bohaterami recitalu byli: Pani Justyna ADAMSKA ze Szczecina, która prezentowała się od strony wokalnej. Jako drugi wystąpił Zespół muzyczno-wokalny „Kwiaty Św. Maksymiliana” z Lasek Warszawskich pod kierunkiem Pani Swietłany Politowskiej, w składzie: Maksymilian CHLEWIŃSKI – pianino, wokal; Marcin CIĘSZCZYK – flet, wokal; Damian OSIEWAK – perkusja, wokal; Dominik Strzelec – wokal; Mateusz ORSZULAK – pianino, wokal; Donald MALACI – wokal.

RECITAL 26

To juz kolejny 26 recital w ramach programu Teatru N na Scenie 61 Teatru Ateneum. Recital w dniu 25 kwietnia 2009 wyreżyserował i prowadził Pan Leszek Ploch. Tym razem gośćmi prowadzącego byli: Pani Irena Kwiatkowska – aktorka oraz Jego Magnificencja Rektor Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej PEDAGOGIUM Prof. dr hab Marek Konopczyński. Bohaterami recitalu byli: Rafał Pope (flet poprzeczny, śpiew) – Łódź oraz Katarzyna Nowak (gitara, śpiew) – Wrocław.

TEATR MŁODYCH

24.04.2009 r. odbył się spektakl folklorystyczny „JASIO SIĘ ŻYNI” w wykonaniu Teatru Młodych im. W. Bogusławskiego z Lubochni w ramach programu integracyjnego Ogólnopolskiego Teatru Niepełnosprawnych. Widowisko teatralne dedykowane zostało uczniom warszawskich szkół specjalnych oraz uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej. Dziękujemy założycielom grupy Pani Annie Skonecznej i Ks. Piotrowi Skibniewskiemu!

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.